szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az ügyben indult első nyomozás során nem találták megalapozottnak a csalás bűntettének gyanúját, az újraindított nyomozásban pedig a közokirat-hamisítás és a sikkasztás gyanúja nem állt meg a rendőrség szerint. Az érintett lakásokat eredetileg szociális alapon adta bérbe az önkormányzat, de a bérlők az Airbnb-n adták ki turistáknak.

Nem nyomoz tovább a rendőrség azoknak a budavári önkormányzati lakásoknak az ügyében, amikről még nyáron írta meg a hvg.hu, hogy bérlőik, miközben az önkormányzattól szociális alapon havi 29-32 ezer forint körüli összegért bérelték az ingatlanokat, azokat turistáknak az Airbnb-n kiadva egy-két nap alatt megkereshették a havi bérleti díjat.

A feltehetően évek óta zajló ügyeskedésnek az önkormányzat vetett véget idén nyáron, amikor egy ellenőrzés után felmondta az érintett bérleti szerződéseket. A hvg.hu cikke nyomán valaki feljelentés tett, és ugyancsak a cikk nyomán fordult írásbeli kérdéssel Vadai Ágnes DK-s képviselő Polt Péter legfőbb ügyészhez, aki azt feljelentésként értékelte, és a fővárosi I. kerületi rendőrkapitánysághoz továbbította.

A rendőrség nyomozni is kezdett csalás miatt, de úgy találták, hogy nem történt bűncselekmény, mivel a bérlők az önkormányzat felé megfizették a bérleti díjakat, és így az önkormányzatnak nem keletkezett kára. Erre hivatkozva még a nyáron megszüntették az eljárást.

A megszüntető határozatot azonban októberben hatályon kívül helyezte az ügyészség, arra hivatkozva, hogy bár a csalás bűntettének gyanúja valóban nem állapítható meg, a közokirat-hamisításé - mert a lakások bérlőinek esetleg ide szólt a lakcíme, miközben nem itt laktak, és ez alapján itt kerülhettek be a választói névjegyzékbe - felmerülhet. Az ügyészség szerint ezen felül a sikkasztás gyanúját is meg kellett vizsgálni, ha netalán a bérlők a lakásokban nekik esetleg átadott önkormányzati tulajdonú berendezési tárgyakat a sajátjukként kezelték a lakások bérbeadása során.

Ezt, az ügyészség által ismét elrendelt nyomozást szüntette meg decemberben a BRKF Korrupció és Gazdaságvédelmi Főosztály Gazdaságvédelmi Osztálya. A rendőrök szerint sem a közokirat-hamisítás gyanúja nem áll meg - mert az egyik érintett bérlő be sem jelentkezett a lakásba, a másikról pedig, aki bejelentkezett, nem merült fel, hogy soha nem lakott volna ott, és amikor már nem lakott ott, akkor csak mulasztásból nem jelentkezett ki -, sem pedig a sikkasztásé, mert a lakásokban nem voltak önkormányzati tulajdonú berendezési tárgyak.

Gergely Zsófia Vállalkozás

Razzia a Várban: busás haszonnal turistáknak adtak ki önkormányzati bérlakásokat

Akár egy-két nap alatt megkereshették a havi 20-27 ezer forintos lakbért azokkal a budavári bérlakásokkal, amiket nemzetközi szálláskereső portálokon keresztül adtak ki turistáknak. A tavaly óta ellenzéki vezetésű önkormányzat azonban megelégelte a régóta folyó, illegális Airbnb-bizniszt, és váratlan ellenőrzéseket tartott. Váradiné Naszályi Márta polgármester szerint a bérlakások nem arra vannak, hogy szállodát működtessen bennük, a lebukott bérlők szerződéseit felmondták.